Μπάγερν Μονάχου-Αρμάνι Μιλάνο 81-83: Πήραν το «θρίλερ» οι Ιταλοί (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η μεγάλη νικήτρια σε ένα οριακό ματς στο Μόναχο, παίρνοντας τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν με 83-81 και φτάνοντας έτσι στο 3-1.

Μοιραίος ο Βάιλερ-Μπαμπ που με το σκορ στο 81-82 και 3 δευτερόλεπτα για το φινάλε, αστόχησε σε δύο βολές χαρίζοντας έτσι τη νίκη στη Μιλάνο.

Παιχνίδι χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, αφού με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ και άλλαζαν συνεχώς προβάδισμα.

Η Μπάγερν προηγήθηκε 22-14 και παίζοντας ωραίο μπάσκετ στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Γουίνστον και Ομπστ έκανε το σκορ 40-26. Το 11-3 της Μιλάνο από εκείνο το σημείο με Μέλι και Πάνγκος, διαμόρφωσε το 43-37 του ημιχρόνου και έτσι οι Ιταλοί δεν άφησαν το ματς να τους ξεφύγει.

Το 51-42 των παικτών του Τρινκέρι, πήρε απάντηση με νέο εντυπωσιακό επιμέρους της Μιλάνο (15-2) για το 53-57 με το παιχνίδι πλέον να έχει αποκτήσει χαρακτήρα θρίλερ. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς με μεγάλα καλάθια και σπουδαίες άμυνες ένθεν κακείθεν στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Το τρίποντο του Λούτσιτς έκανε το 79-77 ένα λεπτό πριν τη λήξη ενώ στα 21’’ ο Μπάρον με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 81-82. Ο Βάιλερ-Μπαμπ έχασε δύο βολές με 3’’ να απομένουν, ο Μπάρον έχασε επίτηδες τη μία βολή στη συνέχεια (81-83) με το τρίποντο του Τσίπσερ πάντως πίσω από το κέντρο, να μοιράζει καρδιοχτύπια αφού για λίγο δεν κατέληξε στο καλάθι!

Νταμπλ νταμπλ για τον Κέβιν Πάνγκος με 13 πόντους και 11 ασίστ, πολύτιμος Μέλι με 17 πόντους. Στο 0-4 η Μπάγερν από την οποία ξεχώρισε ο Κάσιους Γουίνστον με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 5, Γουόλντεν 3, Γουίνστον 20, Χάντερ 4, Γιάραμαζ 4, Λούτσιτς 9, Ομπστ 12, Τσίπσερ 13, Βίμπεργκ 3, Γκιλέσπι 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 14, Τόμας 9, Πάνγκος 13, Τόνουτ 3, Μέλι 17, Μπάρον 9, Χολ 2, Σιλντς 4, Χάινς 10, Φόιγκτμαν 2.