Μπασκόνια-Ερυθρός Αστέρας 92-75: Τρίτη νίκη για τους Βάσκους (vid)

Η Μπασκόνια νίκησε 92-75 τον Ερυθρό Αστέρα εντός έδρας και πανηγύρισε την τρίτη της φετινή νίκη στην Euroleague.

Από την άλλη πλευρά, η σερβική ομάδα γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος σημείωσε 30 πόντους, με 7/12 σουτ τριών πόντων. Ο Ντάριους Τόμπσον σταμάτησε στους 18 πόντους με 4/4 τρίποντα. Η βασκική ομάδα είχε 19/36 και 52,8% στα τρίποντα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Λούκα Μίτροβιτς με 17 πόντους, ενώ στους 14 πόντους σταμάτησε ο Όγκνιεν Ντόμπριτς. Οι Σέρβοι είχαν 9/19 σουτ τριών πόντων και 47,4%, ενώ τελείωσαν το ματς με 54,1% στα δίποντα.

Οι Σέρβοι είχαν λύσεις και σταθερά το προβάδισμα

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με πέντε (9-4) στα 7,20’ πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα σερί 8-0 και πήρε προβάδισμα 11-9. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με επτά (24-17) στα 1,52’ πριν το τέλος, όμως οι Βάσκοι κατάφεραν να γυρίσουν στο ματς με ένα σερί 6-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με ένα πόντο (24-23). Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι στο πρώτο δίλεπτο. Οι Σέρβοι έκαναν ένα σερί 7-0 και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στα 6,41’ πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (38-38) στα 4,41’ πριν το τέλος, όμως ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με πέντε (47-42) και να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Μπασκόνια κυριάρχησε και πήρε τη νίκη

Στην τρίτη περίοδο, το ματς έγινε ντέρμπι. Στα 5,02’ πριν το φινάλε, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 51-51, με τον τους γηπεδούχους να έχουν τρέξει ένα σερί 9-4. Η Μπασκόνια έκανε ένα ακόμα σερί στο τελευταίο τετράπλατο (9-2) και ξέφυγε με έξι, όμως οι Σέρβοι επέστρεψαν στο τελευταίο λεπτό και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -2 (59-57). Οι Βάσκοι ξέφυγαν με επτά πόντους στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου (65-58), Οι Σέρβοι προσπαθούσαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ και μείωσαν στους έξι (70-64), έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με έντεκα (75-64) στα 4,50’ πριν το φινάλε και φάνηκε να έχουν πάρει σαφές προβάδισμα νίκης. Οι Σέρβοι έκαναν στο τελευταίο δίλεπτο την απέλπιδα προσπάθεια, για να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν τελικά να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη (92-75).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75