Ζαλγκίρις-Βίρτους 68-65: «Έσπασαν» το ρόδι (vid)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Βίρτους με 68-65. Πλέον οι δύο ομάδες κατέχουν το ίδιο ρεκόρ μετά τους τρεις πρώτους τους αγώνες την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ζεστοί στο πρώτο δεκάλεπτο και «πάγωσαν» τη Ζαλγκίριο Αρένα καταφέρνοντας να «χτίσουν» μία διαφορά που άγγιζε τους δέκα πόντους (16-24). Ο Γουίμς ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους χωρίς να χάσει σουτ εντός παιδιάς, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μίκι, ο οποίος πρόσθεσε εννιά πόντους για το +7 στην ανάπαυλα (31-38).

Με επί μέρους 9-2 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 40-40 και από εκείνο το σημείο και μετά οι δυο τους συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, χωρίς να επιτρέπει η μία στην άλλη να ξεφύγει. Η Βίρτους στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε πως είχε τον έλεγχο και κρατούσε σταθερά μία διαφορά πέντε πόντων. Το 60-65 2’39 πριν το τέλος δεν ήταν ικανό να δώσει το ροζ φύλλο αγώνα στους Ιταλούς. Ο Μπραζντέικις με 4 πόντους στα τελευταία 13’’ ολοκλήρωσε το 8-0 σερί των γηπεδούχων που πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη. Μοιραίος για τη Βίρτους ο Μίλος Τεόντοσιτς, με δύο λάθη στις δύο επιθέσεις, που θα μπορούσαν να είχαν γείρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Σκαριόλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μασκβίτις): Έβανς 9 (4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη) , Λεκαβίτσιους 5 , Χέιζ 6 (6 ριμπάουντ), Σμιτς 13 (5 ριμπάπυντ), Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 14 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίμσα 4, Κάβανο 5 (5 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 4, Μάνιον, Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπακό, Τζαϊτέ 9 (4 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7 (4 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (5 ασίστ), Μίκι 9 (4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γουίμς 15, Οτζελέγιε 8 (5 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 7 (6 ασίστ)