Βαλένθια-Βιλερμπάν 76-77: Πρώτη νίκη για τους Γάλλους

Η Βιλερμπάν επέστρεψε στο σκορ απέναντι στη Βαλένθια και με μεγαλύτερη ψυχραιμία στο φινάλε, πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια φρόντισε να δείξει με το «καλησπέρα» τις διαθέσεις της στους φιλοξενούμενους, και παίρνοντας πόντους από πολλούς παίκτες να προηγηθεί με 27-16 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η απάντηση των Γάλλων ήταν εκκωφαντική και ήρθε μέσα από την άμυνά τους.

Κρατώντας του γηπεδούχους στους 11 μόλις πόντους, η ομάδα του Πάρκερ πήρε βοήθειες από τον Ομπασοχάν και «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με Λοβέρν και Φαλ για να πάει στα αποδυτήρια με +4.

Το ματς από εκεί και πέρα έγινε μάχη σώμα με σώμα. Η Βιλερμπάν ξέφυγε και με δέκα (42-52) ωστόσο Ριβέρο, Ράντεμπο και Χάρπερ κράτησαν τη Βαλένθια σε απόσταση βολής, προσπερνώντας για λίγο (59-58).

Οι σκληροτράχηλοι Γάλλοι δεν τα παράτησαν και ανέκτησαν το προβάδισμα, διατηρώντας το έστω και σε πολύ μικρές τιμές σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο. Και πάλι οι ψηλοί πέτυχαν σημαντικά καλάθια με τον Νάντο Ντε Κολό να βγαίνει μπροστά και με οκτώ συνεχόμενους πόντους να κρατά τη Βιλερμπάν μπροστά.

Ο Τζάρεντ Χάρπερ ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά η 1/2 βολές του Μάθιους στα 2’’ πριν το φινάλε, έδωσαν στη Βιλερμπάν τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-16, 38-42, 59-62, 76-77

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 10 (5ασ), Κλαβέρ 5, Πουέρτο 10, Πρέπελιτς 7, Πραντίγια 2, Γουέμπ 3, Τζόουνς 13, Ράντεμπο 7, Ντούμπλιεβιτς (6ρ, 5ασ), Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 15 (6ρ).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 9, Νουά 2, Καουντί 9, Λακόμπ, Λοβέρν 9, Ντιό, Ντε Κολό 16 (4ασ), Φαλ 10 (13ρ, 2κοψ), Λάιτι 9, Ομπασοχάν 13, Πονς.