ΠΑΟΚ-Άρης 88-66: Επίδειξη δύναμης από τον «Δικέφαλο»

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης σε παράταση για ένα ρόλο και επικράτησε εύκολα 88-66 του Άρη στο κλειστό της Πυλαίας.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Χαντς με 16 πόντους, ενώ από δώδεκα πόντους σημείωσαν οι Φράνκε, Μαργαρίτης και Πόλεϊ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Γκούντγουϊν σημείωσε 13 πόντους και ο Χάγκινς δώδεκα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του «Δικέφαλου» του Βορρά στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας στο Περιστέρι. Πρώτη ήττα για τον Άρη, ο οποίος είχε επικρατήσει στο «Nick Galis Hall» του Παναθηναϊκού, στο ματς της πρώτης αγωνιστικής.

Ο Άρης δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με επτά παίκτες στα 4,29 πριν το φινάλε της περιόδου και τους γηπεδούχους να επιστρέψουν και τελικά οι δυο ομάδες να μπαίνουν στη δεύτερη περίοδο ισόπαλες 21-21. Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 26-14 παίρνοντας διαφορά δώδεκα πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (47-35).

Ξέφυγε και δεν πιάνονταν ο ΠΑΟΚ

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τέσσερις (50-46), στα 4,50 πριν το φινάλε. Κάπου εκεί οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-0, που τους έδωσε και πάλι διψήφια διαφορά. Ο ΠΑΟΚ κατάφερα να φτάσει τη διαφορά στο +15, στο τέλος της τρίτης περιόδου και μπήκε με σαφές προβάδισμα νίκης στην τέταρτη περίοδο (65-50).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το σερί του, φτάνοντας στο 17-0 και έφτασε τη διαφορά στο +21 (71-50), στα 8,51 πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, στην τελική ευθεία του αγώνα, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στα 3,55 πριν το φινάλε, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 πόντους (84-60), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη 88-66.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Συμωνίδης, Τσολάκος

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

Οι πόντοι:

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1), Ράιλι 5, Μαργαρίτης 12 (1), Σαλούστρος 3 (1), Ρένφρο 5, Ντάρκο-Κέλι 11 (1), Τσιακμάς 1, Χαντς 16 (3), Πόλι 12 (2), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6, Καμπερίδης 3 (1).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 3 (1), Γκούντγουϊν 13, Νότε 6, Νετζήπογλου 6, Χέιγκινς 12 (2), Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 10 (2), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος , Σιδηροηλίας