Καρδίτσα-Κολοσσός 59-57: Πρώτη νίκη με buzzer beater από τον Μπέιτμον

Η Καρδίτσα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Basket League μετά το 59-57 επί του Κολοσσού εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με ένα εντυπωσιακό buzzer beater από τον Μπέιτμον από το κέντρο του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν σε μια εντυπωσιακή ανατροπή, καθώς βρίσκονταν πίσω στο σκορ, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της Καρδίτσας ήταν ο Μπέιτμον με 20 πόντους, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Όσμπρον είχε 16 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 11-8 και στη δεύτερη περίοδο «πάτησαν το γκάζι» και ξέφυγαν με δώδεκα πόντους (31-19), κάνοντας ένα σερί 20-11. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (44-40), όμως η Καρδίτσα είχε επιστρέψει στο ματς.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Μπέιτμον ισοφάρισε με τρεις βολές σε (56-56) στα 3,7’’ πριν το φινάλε. Ο Όσμπορν ευστόχησε σε μια βολή στα 2,3’’ πριν το φινάλε δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (57-56), όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Μπέιτον, ο οποίος με σουτ από το κέντρο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Καρδίτσα-Κολοσσός
BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

Οι πόντοι:

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 7 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μπέιτμον 20 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάντερ 3 (0/6 σουτ), Αγραβάνης (0/3 σουτ), Κώττας, Πρίτζετ 12 (1/5 τρίποντα), Ντελόριε 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Τσούκας 4, Γκάμπροβσεκ 2, Πεφάνης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Κατσίβελης 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τιγκ (0/3 σουτ), Γιαννόπουλος 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σταρκς 12 (6/13 δίποντα, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Μορέιρα 4, Όσμπορν 16 (9 ριμπάουντ), Μπιλλής 5 (1), Μπαρσέλο 2.