Euroleague: Νίκη για την Μπασκόνια με σεληνιασμένο Χάουαρντ

Παρότι η Παρτιζάν βρέθηκε αρκετές φορές στο να νικήσει, ο Χάουαρντ έδειξε πως δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει την Μπασκόνια να χάσει.

Τρομακτικός ήταν ο Χάουαρντ κόντρα στην Παρτιζάν , καθώς έστειλε το ματς στην παράταση με buzzer beater και υπέταξε τους Σέρβους δε ήττα.

Η Παρτιζάν μπήκε με δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 2-8 στο 3′. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και με τον Λεζόρ να φτάνει τους 7 πόντους (3/3 διπ., 1/1 βολ.), έφτασε στο 5′ στο 7-14.

Ο Γκιεντράιτις όμως, πήρε στην πλάτη του την Μπασκόνια και μείωσε σε 10-14 στο 7′, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε άμεσα και να πηγαίνουν για πρώτη φορά στο +8 (12-20), με το Νάναλι να έχει 5 πόντους. Το τέλος μάλιστα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Σέρβους κοντά στην διψήφια  διαφορά(14-23).

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου ήταν σαν να παίζεται άλλο ματς, αφού η Παρτιζάν δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους, την ίδια στιγμή που η Μπασκόνια «έτρεξε» ένα επιμέρους 11-5 και έφερε και πάλι το ματς σε απόσταση βολής (25-28 στο 14′).
Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε συνήλθε και απαντούσε στα καλάθια των Ισπανών όμως στο 19′ η Μπασκόνια διαμόρφωσε το 44-40 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-42, έχοντας επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 32-19.
Σε ίδιο επίπεδο ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, με την Μπασκόνια να καταφέρνει να πάρει διαφορά 8 πόντων (55-47) για πρώτη φορά, με τον Γκιεντράιτις να φτάνει τους 12 πόντους.
Η Παρτιζάν πάλευε όμως και δεν άφησε τους Βάσκους να ξεφύγουν και με πρωταγωνιστή τον Πάντερ (13 π.) μείωσε σε 55-53 στο 26′. Το παιχνίδι στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου είχε αρκετές δυνατές μάχες και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Η Παρτιζάν μπήκε πολύ δυνατά στην αρχή της τέταρτης περιόδου και έφτασε στο 70-74, . Στο 36′ η Μπασκόνια μείωσε σε 74-76,  αλλά η Παρτιζάν έκανε στο 37′ το 74-78. Οι Σέρβοι σε ένα μόλις λεπτό’ έκαναν το μεγάλο βήμα για την επικράτηση, αφού προηγήθηκαν με 76-81, αλλά οι Βάσκοι μείωσαν σε 79-81 και το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε ροντέο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των βολών, αλλά πρωταγωνιστής έμελλε να είναι ο Χάουαρντ, που με buzzer beater τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (89-89)

Χάουαρντ και νοκ άουτ η Παρτιζάν!

Στην παράτασηη Παρτιζάν μόνο με σερί 5-0 προηγήθηκε με 89-94, με την Μπασκόνια όμως να απαντά με δικό της 7-0 με έναν εκπληκτικό Χάουαρντ και να προηγείται με 96-94 στο 43′. Ο Γκιεντράιτις με 1/2 βολές έγραψε το 97-94 στο 44′. Ο Λεζόρ στα 48″ διαμόρφωσε το 97-96, με τον Κοστέλο στα 24″ να κάνει το 99-96 και το τελικό 103-96 να δίνει τη μεγάλη νίκη στην Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89 (κ.δ), 103-96 (παρ.)