ΑΕΚ-Απόλλων Πατρών 83-68: Η δεύτερη νίκη ήρθε άνετα

Η ΑΕΚ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το 83-68 επί του Απόλλωνα Πατρών στα Άνω Λιόσια.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μίτσελ, ο οποίος έκανε double double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μακ Γκριφ πρόσθεσε 14 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Ντέιβις σημείωσε 16 πόντους και ο Τέιλορ δέκα.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 21-12, ενώ αύξησαν τη διαφορά τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους δώδεκα πόντους (37-25). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να διατηρεί σταθερά τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (55-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε παράσταση για ένα ρόλο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη και να κάνουν το 2Χ2 στο φετινό πρωτάθλημα. Δεύτερη ήττα για τους Πατρινούς, καθώς είχε προηγηθεί αυτή από τον Ολυμπιακό εντός έδρας, στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68

Οι πόντοι:

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 11 (3), ΜακΓκρίφ 14 (2), Φιλιππάκος, Γουίλιαμς 9 (2), Πετρόπουλος 3, Ξανθόπουλος 7 (1), Περσίδης, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Μίτσελ 20, Στρέλνιεκς 14 (1)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 9 (3), Ντέιβις 16 (2), Μπόγρης, Καράμπελας 10 (2), Καλχούν 5 (1), Σιλά 8, Χέινς-Τζόουνς 7, Τέιλορ 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1).