Φενέρμπαχτσε-Μακάμπι : Εύκολα το 2/2 οι Τούρκοι

Δεύτερη νίκη για Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη που κυριάρχησε απέναντι στη Μακάμπι και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση.

Καλάθης και Γκούντουριτς οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους, που μετά από ένα πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο (23-20) πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Γουίλμπεκιν τράβηξε το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους που πάνω απ’ όλα έπαιξαν σπουδαία άμυνα, κρατώντας τη Μακάμπι στους 12 μόλις πόντους στη δεύτερη περίοδο.

H διαφορά έφτασε στους 14 στο 20’ (46-32) με τη Φενέρ να αλλάζει στόχευση στο τρίτο δεκάλεπτο, ακουμπώντας την μπάλα στον Μότλεϊ κοντά στο καλάθι, ο οποίος τελείωσε τις φάσεις, έβαλε τις βολές και ανέβασε τη διαφορά της Φενέρ μέχρι και στους 20 (56-36). Η Μακάμπι έφτιαξε την επίθεση αλλά η άμυνα είχε σοβαρά προβλήματα, παρόλα αυτά και κυρίως χάρη στους Μπάλντγουιν και Νίμπο, έριξε τη διαφορά στους 13.

Οι Ισραηλινοί είχαν διάθεση να πιέσουν περισσότερο αλλά η προσπάθειά τους έπεσε πάνω στο «ζεστό» χέρι των Γκούντουριτς και Καλάθη που με τέσσερα τρίποντα συνολικά (από δύο έκαστος) έφεραν τη Φενέρ με ασφάλεια στο τελικό 86-71. Για ένα ριμπάουντ και μία ασίστ έχασε το τριπλ νταμπλ ο Νικ Καλάθης ενώ ο Σέρβος είχε 23 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Στο 1-1 η Μακάμπι με τον Μπράουν να είναι ο πιο δημιουργικός με 6 ασίστ και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 15 (6ρ), Γουίλμπεκιν 12, Έντουαρντς 4, Χέιζ-Ντέιβις 8, Πιέρ 3, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 23 (6ρ), Μπούκερ 4, Καλάθης 13 (9ρ, 9ασ).

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 13 (6ασ), Μπάλντγουιν 14, Μάρτιν 5, Μένκο, Σόρκιν 8 (7ρ), Ντιμπαρτολομέο 2, Χόλινς 2, Πόιθρες 10, Νίμπο 12, Ζιβ, Κόλσον 5.