Euroleague, Ολυμπιακός-Ζάλγκιρις 90-80: Αγχώθηκε αλλά «καθάρισε» με επιθετικό πλουραλισμό

Ο Ολυμπιακός όντας σταθερός από το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου και έπειτα, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τη Ζάλγκιρις, επικρατώντας με 90-80. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον θεσμό, μετά την επικράτηση επί της Μπαρτσελόνα στην Καταλονία.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, ενώ 17 μέτρησε ο Μουσταφά Φαλ. Για την Ζάλγκιρις Κάουνας ξέχωρισε ο Μπραζντέικις με 19 πόντους.

Αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Πίτερς ,Βεζένκοφ, Φαλ.
Ζάλγκιρις Κάουνας: Έβανς, Ουλάνοβας, Μπαρσντέκις, Σμιτς, Κάβανα.

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε καλύτερα το ματς, εκμεταλλευόμενη την αμυντική ανισορροπία του Ολυμπιακού, παίρνοντας ένα πρώτο προβάδισμα με 11-7. Ο Φαλ από πλευράς Πειραιωτών μείωσε με γκολ – φόαυλ σε 10-11, ενώ ο Γάλλος έδωσε και το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού με 12-11 στο 4′. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα τον Καναβά και Ντίμσα, ανέκτησαν το προβάδισμα (19-16 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ζάλγκιρις στο +3 (18-21).

Με την είσοδο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο παρκέ ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες επιλογές, με τον Έλληνα περιφερειακό με δικό του τρίποντο να βάζει τους «ερυθρόλευκους» μπροστά για δεύτερη φορά (24-23 στο 12′). Ο Μπραζντέκις έδινε πολλές λύσεις στους Λιθουανούς, μην επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να ξεφύγει (36-33 στο 17′). Οι Πειραιώτες με το δίδυμο Βεζένκοφ – Φαλ να είναι φανερά επιδραστικό, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο όντας προπορευόμενοι με 44-35, με buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Με ένα 5-0 της Ζάλγκιρις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (44-40 στο 21′), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα με γκολ-φάουλ του Ουόκαπ και καλάθι του Βεζένκοφ για να αυξήσει τη διαφορά (49-40 στο 23′). Οι Λιθουανοί δεν έδειχναν να έχουν λύσεις, όντας προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του με τον Ουόκαπ να οργανώνει πάντα σε επίθεση και άμυνα, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ζάλγκιρις μείωσε στους 6 (67-61 στο 32′), αλλά ο Ολυμπιακός με 5-1 σερί, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-62 στο 34′). Η Ζάλγκιρις με δικό της 5-0 μείωσε στους 5 (72-67 στο 35′). Έκτοτε οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανησύχησαν, καθώς με ένα δικό τους ξέσπασμα 9-3, η «ψαλίδα» άνοιξε στους 11 πόντους για πρώτη φορά (81-70 στο 37′). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα στο φινάλε, παίρνοντας τη νίκη με 90-80.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13, Πάπας, Φαλ 16, Σλούκας 15, Βεζένκοφ 23, Μπολομπόι, Πίτερς 6, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μασκβίτις): Έβανς 14, Λεκαβίτσιους 4, Χέις 6, Καλνιέτις, Σμιτς 10, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21, Ντίμσα 3, Κάβανο 12, Μπουτκιεβίτσιους 5, Ουλανόβας 5.