Αρμάνι Μιλάνο-Άλμπα Βερολίνου 74-80: Απόδραση με Μπλατ

Πολύ μεγάλο διπλό για την Άλμπα Βερολίνου μέσα στο Μιλάνο επί της Αρμάνι στην παράταση, με τον Ταμίρ Μπλατ να πετυχαίνει τους τελευταίους έξι πόντους της ομάδας του με δύο τρίποντα.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ισραηλινό που τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 9 ασίστ, πετυχαίνοντας δύο «μεγάλα» καλάθια στην παράταση. Η Άλμπα μάλιστα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους αφού ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυνατά.

Κουμάτζε, Σίκμα και Σνάιντερ ήταν εν πολλοίς υπεύθυνοι για το 12-26 του πρώτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει και τους 17, την ώρα που η Άλμπα έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Μεσίνα ενεργοποίησε τις αμυντικές της αρετές, και κατάφερε με Χάινς και Τόνουτ να μειώσει σε 30-38 στην ανάπαυλα.

Η Μιλάνο προσπάθησε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και το έκανε αποτελεσματικά πλησιάζοντας πια πολύ κοντά (51-54) ωστόσο με ένα κρεσέντο του Τζαλίν Σμιθ η Άλμπα έφτασε στο +9 στο 30ο λεπτό.

Η τελική αντεπίθεση των Ιταλών ήρθε και πάλι μέσα από την άμυνα. Κρατώντας την Άλμπα στους 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Μιλάνο θα μπορούσε ακόμα και να πάρει το ματς αλλά το τρίποντο του Μέλι στο φινάλε του αγώνα δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα πάντα προμήνυαν… ακόμα ένα έξτρα πεντάλεπτο. Τα πάντα εκτός από τον Ταμίρ Μπλατ που με τις δύο τρίποντες «βόμβες» με το σκορ στο 74-74 έκρινε την τύχη του αγώνα φέρνοντας τους Γερμανούς στο 2-0 που πλέον περιμένουν στο Βερολίνο τον Παναθηναϊκό. Στο 1-1 η Μιλάνο.

Δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (κ.δ.), 74-80

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 6, Τόμας, Πάνγκος 16, Τόνουτ 5, Μέλι 6, Μπάρον 8, Χολ 3 (5κλ), Σιλντς 15 (6ρ, 5ασ), Χάινς 10, Φόιγκτμαν 5 (9ρ).

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Προκίντα 8, Σμιθ 13, Βέντζελ 10, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5, Ολίντε 9, Κουμάτζε 6 (7ρ), Τίεμαν 6, Σίκμα 6 (7ρ), Μπλατ 13 (9ασ), Ζούσμαν 4.