Βίρτους Μπολόνια-Μπάγερν Μονάχου 66-63: Πρώτη νίκη για τους Ιταλούς

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 66-63 την Μπάγερν Μονάχου εντός έδας και να «έσπασε το ρόδι» στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκάμπριελ Λούντμπεργκ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Από την άλλη πλευρά, ο Νικ Βάιλερ-Μπαμπ είχε 16 πόντους και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς είχε 15 πόντους, για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Στο 1-1 η Βίρτους Μπολόνια μετά το δεύτερό της ματς στην Euroleague, στο 0-2 η βαυαρική ομάδα.

Έδειξαν τις προθέσεις τους οι Ιταλοί

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά έξι πόντων (13-7), στα 6,01 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η γερμανική ομάδα έκανε μια απόπειρα να μειώσει τη διαφορά και έφτασε μέχρι το -3 (15-11), όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στη δεύτερη περίοδο στο +8 (24-16).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τη Βίρτους να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά να μην μπορεί να ανοίξει περισσότερο τη διαφορά. Οι Βαυαροί κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (34-27) και με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό έφεραν το ματς στο καλάθι (34-32) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Γερμανοί πάλεψαν με «νύχια και με δόντια»

Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα με την έναρξη της επανάληψης (35-34) και από εκείνο το σημείο, οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι – καλάθι. Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν 46-41 στα 4,35 για το φινάλε της περιόδου. Οι Γερμανοί επέστρεψαν και ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με ένα πόντο (52-51). Με ένα σερί 4-0 κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +5 (56-51).

Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε και τους έντεκα πόντους, με ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων μέχρι τα 7,28 πριν το φινάλε (64-51). Ο Λούτσιτς έδωσε το… φιλί της ζωής στη γερμανική ομάδα με τρίποντο στο (64-54) και στα 4,09 πριν το τέλος, η διαφορά είχε πέσει στους επτά (66-57). Ο Οζελέγε πήγε τη διαφορά στο +8 στα 3,05 πριν το φινάλε, όμως από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 66-63 στα 1,19 πριν το τέλος. Στον υπόλοιπο χρόνο δεν άλλαξε το σκορ και η ιταλική ομάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.