Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 61-87: Άνετη πρεμιέρα για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, τον οποίο νίκησε 87-61 εκτός έδρας, στην πρεμιέρα των δυο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ταρίκ Μπλακ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους. Από την πλερυά των γηπεδούχων, ο Ομάρ Κάλχουν είχε έντεκα πόντους και ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος δέκα.

Σκόραραν όλοι οι παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο Γιώργος Μπαρτζώκας, καθώς ο Έλληνας κόουτς μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στην αναμέτρηση. Πλέον, η προσοχή των «ερυθρόλευκων» στρέφεται στο εντός έδρας ματς με τη Ζαλγκίρις για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Επέβαλαν τον ρυθμό τους οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Απόλλων Πατρών δυσκόλεψε τον αντίπαλό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το σκορ να είναι ισόπαλο 13-13 στα 4,22 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε ανέβασε τον ρυθμό του στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει διαφορά οκτώ πόντων στο φινάλε της περιόδου (26-18). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν έτσι όπως τελείωσαν την πρώτη περίοδο. Οι Πειραιώτες πήραν διψήφια διαφορά και την κράτησαν με άνεση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (45-23), στα 3,40 πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ρίξουν τη διαφορά στους 17 πόντους (50-33) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος

Ο Ολυμπιακός δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους στην επανάληψη. Με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 20 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να διαχειριστούν άνετα το ματς. Οι Πειραιώτες έφτασαν τη διαφορά έως τους 31 πόντους (68-37) στα 3,26 πριν το τέλος της περιόδου και στους 34 (73-39) στα 1,58 πριν το τέλος. Τελικά, η τρίτη περίοδος τελείωσε με +33 για τους φιλοξενούμενους (75-42).

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά. Με ένα σερί 13-3 κατάφερνα να μειώσουν σε 78-54, στα 4,53 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και τελικά το ματς τελείωσε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 87-61 και να μπαίνει με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα, όπου θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μπακάλης-Αγραφιώτης Ιωάν

Οι πόντοι:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 7 (1), Ντέιβις 9 (1), Μπόγρης 4, Καράμπελας 2, Καλχούν 11 (3), Βησσαρίου 2, Σίλα 9 (7ρ.), Αθανασόπουλος, Χάινς-Τζόουνς 7 (1), Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Βεζένκοφ 20 (2), Πίτερς 10 (2), Μπλακ 13, ΜακΚίσικ 9 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1), Σλούκας 6 (1), Μπολομπόι 2.