ΠΑΟΚ-Πρωτέας 78-75: Δύσκολη νίκη για τον «Δικέφαλο»

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 78-75 τον Πρωτέα στο ματς με το οποίο ξεκίνησε η φετινή Α1 γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 27-18 στο τέλος τη πρώτης περιόδου και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τρεις πόντους (43-40). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 22-13 στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας το προβάδισμα (62-56). Το ματς ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τον «Δικέφαλο» του Βορρά να παίρνει τελικά τη νίκη 78-75. Το πρόγραμμα της αγωνιστικής θα συνεχιστεί σε δυο δόσεις, την Κυριακή και τη Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-43, 62-56, 78-75

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου, Θεοδώρου 15(1), Στεφανάκη 3, Κατσαμούρη 2, Γουίλιαμς 19, Γουίλσον 13(1), Καρλάφτη 16(4), Κολλάτου 10(2).

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίντλεϊ 19(2), Σακελλαρίου 3(1), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 6(2), Αναστασοπούλου Μ. 4, Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 15(3), Μπουθ 16(3), Τζανετάτου 8(2), Στεφανίδου.