Λαύριο-Προμηθέας 80-90: Τρίποντα και ριμπάουντ έδωσαν τη νίκη

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket league επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου με 90-80.

Κάουαν και Κουλμπόκα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 20 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Φλαγκ σημείωσε 19, με τους Κόουλ και Γερομιχαλό να προσθέτουν από 16 πόντους.

Τζάμπολ στο Λαύριο-Προμηθέας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το τρίποντο του Κουλμπόκα, ωστόσο το Λαύριο πήρε τον έλεγχο και με δράστη τον Φλαγκ απέκτησε το προβάδισμα (9-5). Οι φωνές του κ. Γιατρά «ξύπνησαν» τους παίκτες του, οι οποίοι με επί μέρους  σκορ 9-4 επέστρεψαν σε θέση οδηγού του σκορ.  Το 13-14 μετατράπηκε σε 21-16 χάρη στα δύο εύστοχα τρίποντα του Κόουλ και το λέι απ στο ανοικτό γήπεδο από τον Φλαγκ. Το τρίποντο του Γκίκα δεν μπόρεσε να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων οι οποίοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας (26-19). Δύο βολές του Κουλμπόκα διαμόρφωσαν το 26-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με πέντε πόντους του Τσαϊρέλη, ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 26-26. Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να χτυπήσει κοντά στο καλάθι και έδειξε η στρατηγική αυτή να αποδίδει καρπούς. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ έδιναν δεύτερες ευκαιρίες και αρκετούς πόντους. Οι παίκτες του κ. Γιατρά έβρισκαν τον δρόμο προς το… διχτάκι, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν διαφορά, καθώς το Λαύριο έμεινε κοντά στο σκορ με τους πέντε πόντους του Ζάρα. Μετά τα μισά του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με εννιά πόντους (43-52), χάρη σε τέσσερα εύστοχα τρίποντα του Σίμπσον. Οι 33 πόντοι του Προμηθέα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετοί για να τον στείλουν στα αποδυτήρια με το +11 (43-54).

Φάση από τον αγώνα Λαύριο-Προμηθέας

Στους 13 πόντους έφτασε η διαφορά μετά το πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου (45-58), αλλά το Λαύριο βρήκε τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.  Το τρίποντο του Γερομιχαλού στη λήξη του χρόνου του έδωσε ψυχολογία και αποτέλεσε το έναυσμα για την αντεπίθεση. Ο Έλληνας άσος ήταν ασταμάτητος και με συμπαραστάτες τους Νικολαΐδη και Φλαγκ έφτασαν την ομάδα τους στο καλάθι (64-66). Ο Προμηθέας κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά και με επί μέρους σκορ 7-2 να κλείσει το δεκάλεπτο με επτά πόντους διαφορά (66-73).

Ο Κουλμπόκα αποτέλεσε τον κύριο εκφραστή των επιθέσεων των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της  4ης περιόδου. Ο Λιθουανός άσος σημείωσε έξι πόντους και έσβησε τον ενθουσιασμό των παικτών του κ. Σερέλη, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο καλό διάστημα των προηγούμενων λεπτών. Οι πόντοι του Κάουαν σε κρίσιμες επιθέσεις  και τα ριμπάουντ του Κακλαμανάκη έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Προμηθέα (80-90).

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μάνος, Τσολάκος

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 19 (1), Κόουλ 16 (3), Ντούραμ 4, Σπρίντζιος, Κουρ 6, Γκρέι 2, Απόστολος Νικολαΐδης, Αλέξανδρος Νικολαΐδης 5, Πιλάβιος 4, Ζάρας 8 (2), Γερομιχαλός 16 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 20 (3), Κοντίτ 8, Μουράτος, Σίμπσον 15 (5), Κουλμπόκα 20 (2), Τσαϊρέλης 9 (1), Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 3, Κακλαμανάκης 10.