Ιωνικός-Κολοσσός 89-84: Πήραν το θρίλερ οι γηπεδούχοι

Ο Ιωνικός ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, μετά τη νίκη του 89-84 επί του Κολοσσού στην παράταση.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18), όμως ο Κολοσσός αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (40-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ήταν στην ισορροπία (57-57) και αυτό δεν άλλαξε και στην τέταρτη περίοδο όπου ο Γιαννόπουλος έστειλε το ματς στην παράταση με τρεις βολές στα 12,5’’ πριν το τέλος. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ιωνικός κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά έξι πόντων, με τους Ροδίτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν και να χάνουν τελικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78 (89-84)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Κάπελαν 17 (2), Αρσενόπουλος 12 (4), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Μάντζαρης 6 (1), Χόκινς 13 (1), Μπέμπης 3 (1), Σίμονς 7 (2), Λέισι 12 (2), Λότον.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8, Μορέιρα 17, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6, Γιαννόπουλος 19 (3), Όσμπορν 10, Μπιλλής, Μπαρσέλο 9 (1), Χατζηδάκης, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς 2.