Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 66-83: Πριγκιπικός περίπατος στην Ιταλία

Η Μονακό έφυγε με το διπλό στις αποσκευές της από την Μπολόνια, επικρατώντας της Βίρτους με σκορ 66-83 στην επιστροφή των Ιταλών στην Euroleague.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στην Μπολόνια (18-18, 10′), εκεί όπου η Βίρτους σούταρε 7/8 δίποντα (87%) κόντρα στη Μονακό που ήταν άστοχη πίσω από τα 6.75 (1/6 τρίπ.).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 για το 18-25 με 2/2 βολές του Μάικ Τζέιμς ενώ ο Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ σκόραρε για το +9, κάνοντας το 23-32 στο 15′. Οι Μονεγάσκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-40, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μάικ Τζέιμς.

Ο μαγικός Τζέιμς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για το 43-54 στο 27′ για τη Μονακό που βρήκε ρυθμό στην επίθεση για το 45-63 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Η Βίρτους προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η ομάδα του Σάσα Ομπραντόβιτς κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 66-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ, Μάνιον, Μπελιμέλι 2 (0/3 τρίποντα), Παγιόλα 2, Μπακό 8 (7 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 9 (4 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 14 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάκετ 7 (1), Μίκι 11 (0/4 τρίποντα), Γουίμς 2, Οτζελέγιε 11 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6 (6 ριμπάουντ), Οκόμπο 13 (3/5 τρίποντα), Λόιντ (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 4, Ντιάλο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μόερμαν 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 8, Στραζέλ, Χολ 8 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 26 (7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ).