Επιβλητική Φενέρ στη Βαυαρία

Ντεμπούτο με νίκη για τον Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της Φενέρμπαχτσε, με την τουρκική ομάδα να περνά με 74-62 από το Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, η Φενέρ καθήλωσε την αντίπαλό της με την άμυνά της, έχοντας τον Νικ Καλάθη σε καλή βραδιά με 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ ενώ ο Τζεκίρι είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αν και έμεινε πίσω με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν μείωσε στο καλάθι στο 10’ και το ίδιο έργο επαναλήφθηκε και στη συνέχεια. Το 23-36 έδωσε μομέντουμ στους Τούρκους αλλά και πάλι η ομάδα του Τρινκέρι πλησίασε στην τρίτη περίοδο στους 4 (44-48). Από εκείνο το σημείο, το επιμέρους 11-2 των φιλοξενούμενων τους έφερε εκ νέου στο +13 (46-59) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται πρόωρα αφού στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Φενέρ έκανε πάρτι.

O Oθέλο Χάντερ προσπάθησε περισσότερο από πλευράς Μπάγερν με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Βάιλερ-Μπαμπ (12π) και Ομπστ (10π) να ολοκληρώνουν την τριάδα των διακριθέντων.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74.