Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 68-71: Με «δήμιο» τον Γιουλ ξεκίνησε με το «αριστερό» το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ με 68-71, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» που είχαν πολύ καλά διαστήματα, δεν κράτησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, σπαταλώντας τις επιθέσεις τους, ενώ βρισκόντουσαν μόλις στο -3.

Για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξεχώρισε ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 15 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 10.

Για τους νικητές, 14 πόντους είχε ο Ταβάρες και 13 ο Μούσα. «Δήμιος» ο -άποντος μέχρι το 39′- Γιουλ, ο οποίος βρήκε επαφή με το καλάθι 40” δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λι, Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς, Παπαγιάννης.
Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ, Μούσα, Ντεκ, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι ψάχνοντας ρυθμό, πηγαίνοντας παράλληλα στο σκορ. Η Ρεάλ πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο 5′ με 7-10. Οι «πράσινοι» θέλησαν να πιέσουν πολύ στην άμυνα, αλλά τα συνεχόμενα αμυντικά λάθη στα κεντρικά σκριν, έδωσαν την ευκαιρία στους «Μαδριλένους» να βρίσκουν εύκολους πόντους (12-15 στο 7′). Η είσοδος του Χεζόνια έδωσε έξτρα λύσεις στη Ρέαλ, με τον Κροάτη να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 για πρώτη φορά (13-21 στο 8′). Μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς, οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Άντριους (1/1 τρίποντο, 1 ασίστ) και ένα γρήγορο 5-0, μείωσαν στο καλάθι (19-21 στο 9′). Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρέαλ Μαδρίτης στο +1 (22-23).

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, το γκολ φάουλ του Μποχωρίδη, έδωσε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με 24-23 στο 11′. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν με ένα σερί 2-6, εκμεταλλευόμενοι το post του Ντεκ και τις κακές αμυντικές περιστροφές του «Τριφυλλιού (26-29 στο 14′). Οι παίκτες του Ράντονιτς με δύο τρίποντα από Πονίτκα και Ουίλιαμς, πήραν ξανά κεφάλι με 34-32 στο 17′. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να έχουν προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, με τη Ρεάλ να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια ξανά με +1 (37-38).

Χωρίς σκορ ήταν τα πρώτα 2.5 λεπτά για τους «πράσινους». Χάρη στα 2 συνεχόμενα κλεψίματα του Γιώργου Καλαϊτζάκη, ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ, προσπερνώντας προσωρινά στο σκορ με 41-42 στο 23′. Οι «πράσινοι» είχαν απαντήσεις με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Γκριγκόνις (1/6 μέχρι εκείνη την ώρα) και το Post Up του Ουίλιαμς, με το 5-0 σερί να τους επιτρέψει να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ με 46-45 στο 27′. Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +3, αλλά το τρίποντο του Κοζέρ έφερε τη διαφορά αρχικά στο «Χ», ενώ ο Ταβάρες έβαλε τη Ρεάλ ξανά μπροστά με 48-50, με 1″32 να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ κατάφερε να πάρει γρήγορο στο +7 με δύο τρίποντα των Κοζέρ και Γιούλ. Οι «πράσινοι» στα πρώτα λεπτά δεν είχαν ξεκάθαρες επιλογές, κάνοντας «σκοτωμένες» επιθέσεις. Με τον Γκουντάιτις να δίνει τεράστιες βοήθειες, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (60-62 στο 35′), ενώ ο Λι έδωσε το προβάδισμα με 63-62 στο 36′. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στη Ρεάλ να ξαναπεράσει μπροστά (65-66 και 65-68 στο 38′). Οι «πράσινοι» σπαταλούσαν τις επιθέσεις τους, με τον Γιουλ να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο στα 46” πριν το φινάλε, γράφοντας το 65-71. Εν τέλει, η Ρεάλ κατάφερε να φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 68-71.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 9 (2), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 5 (1), Ουίλιαμς 15 (2), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Χουγκάζ, Πονίτκα 5 (1), Γκριγκόνις 5 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10.

Ρέαλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 8 (2), Γκονζάλες, Χεζόνια 8 (2), Ροντρίγκες 2, Ντεκ 9, Πουαριέ 3, Κορνιελέ 2, Ταβάρες 14, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 6, ΕνΝτιαγέ, Μούσα 14 (1).