Ήττα για τον μαχητικό ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε κόντρα στην Ντιζόν, αλλά ένα κακό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο του κόστισε και έφερε την ήττα εντός έδρας.

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Ντιζόν για την πρώτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Basketball Champions League και γνώρισε την ήττα με 64-70.

Το μάτς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά και με ενέργεια στο παιχνίδι, αλλά είδε την Ντιζόν να τρέχει ένα σερί 0-14 για το 5-18. Ο Άρης Λυκογιάννης κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και η αρχή της αντίδρασης έγινε με πέντε σερί πόντους του Φράνκε, και ένα buzzer beater τρίποντο του Χαντς διαμόρφωσε το 13-19 της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ (22-26), όμως με αρκετά άστοχα τρίποντα (3/15) δεν μπορούσε να μειώσει παραπάνω. Ο Σάιμον ήταν «καυτός» (13π.) και  η διαφορά ανέβηκε για τη γαλλική ομάδα στο +11 (26-37) λίγο πριν το 28-37 του ημιχρόνου.

Δύο γρήγορα τρίποντα του Ράιλι (34-37) έδωσαν δύναμη στον Δικέφαλο, ωστόσο δεν είχε σταθερότητα στην επίθεσή του, κάτι που εκμεταλλευόταν η Ντιζόν και έμενε μπροστά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόνο με τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (4 ο Ράιλι, 2 ο Καμπερίδης), το οποίο έληξε στο 46-55 .

Ο ΠΑΟΚ έβγαζε όμως έβγαλε καλές άμυνες, παίρνοντας φάουλ και βρίσκοντας πόντους από βολές μείωσε σε 54-62 και με πέντε σερί πόντους του Ράιλι έγινε το 61-64 στο 1’33’’ πριν το φινάλε. Ο Σάιμον σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Ράιλι με το έκτο του τρίποντο έγραψε το 64-66 στα 20’’ πριν το τέλος.

Ο Χρόβατ έβαλε τις βολές του στα 13’’ και στην επόμενη επίθεση ο Σάιμον ξανά με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 64-70.

Δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70