BCL, Καρσίγιακα-ΑΕΚ 91-88: Ο ΜακΚόλουμ είπε την τελευταία λέξη

Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι το τέλος στην Τουρκία, αλλά ο απίστευτος ΜακΚόλουμ με 29 πόντους και ένα εύστοχο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, οδήγησε την Καρσίγιακα στη νίκη με 91-88 για την 1η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του BCL.

Ο Αμερικανός είχε το εξωπραγματικό 83% στα τρίποντα με 5/6 προσπάθειες, ενώ για την «Ένωση» ο Μίτσελ σημείωσε 19 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, στοχεύοντας χαμηλά τον Ακίλ Μίτσελ. Η Καρσίγιακα ήθελε να απειλεί από μακρυά, παίρνοντας προβάδισμα με 11-9 στο 4′. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ, με τον Φρέιζερ από πλευράς ΑΕΚ να δίνει σημαντικές λύσεις, ενώ ο Κουζμίνσκας από πλευράς Καρσίγιακα ήταν ο Νο.1 κίνδυνος. Με όπλο την περιφέρεια και το τρίποντο του Μάντσεν, η Ένωση πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων (15-21, 28” πριν το τέλος της περιόδου), το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα. Ο Ηλίας Καντζούρης άνοιξε το ροτέισον, με την Καρσίγιακα να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί τον καλά κλεισμένο Κουζμίνσκας. Οι Τούρκοι με ένα επί μέρους σκορ 7-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 30-30 στο 16′, παίρνοντας μάλιστα και κεφάλι στο σκορ 33-30 στο 15′. Η ΑΕΚ αντέδρασε ξανά με τον Φρέιζερ ο οποίος ήταν εκπληκτικός, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο (42-42).

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για την Καρσίγιακα, αφού με πρωταγωνιστή τον ΜακΚόλουμ που έφτασε τους 15 πόντους, οι Τούρκοι πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορά 6 πόντων (53-47 στο 23′). Εκτός από τον ΜακΚόλουμ, μεγάλο πρόβλημα στην Ένωση δημιούργησε και ο Τζέλον Μπράουν αλλά και ο Έιντζελ Ντελγάδο. Η Καρσίγιακα πήρε ένα προβάδισμα 9 πόντων (64-53 στο 26′), αλλά η ΑΕΚ με μια αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε αρχικά στο καλάθι (64-62 στο 28′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Καρσίγιακα μπροστά με 69-65. Η «Ένωση» σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Δύο φορές ο Κουζμίνσκας έστειλε τη διαφορά στους έξι πόντους, αλλά οι παίκτες του Ηλία Κατσούρη επέστρεφαν στη διεκδίκηση της νίκης. Το τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε την ΑΕΚ στο καλάθι (84-82), ενώ το ίδιο έπραξε και ο Μίτσελ με το κάρφωμά του 37” πριν το τέλος. Ο ΜακΚόλουμ με το πέμπτο εύστοχο τρίποντό του στο ματς 17” πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, έβαλε τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων…

Δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88