Σούπερ Καπ, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 52-67: Ποιον να φοβηθεί με Βεζένκοφ και Φαλ;

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμος, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε αρνητικούς συντελεστές τους Γκριγκόνις – Πονίτκα, επιβλήθηκε με 52-67, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετικό επίπεδο, δείχνοντας στους «πράσινους» ότι έχουν πολλή δουλειά να ρίξουν.

Εξαιρετικοί για τον Ολυμπιακό ήταν οι Βεζένκοφ και Φαλ με 12 πόντους έκαστος, ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Λι με με 12 πόντους.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λι, Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς, Παπαγιάννης.
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερο στο παιχνίδι, χτυπώντας το transition με τον Ουίλιαμς, παίρνοντας ένα πρώτο προβάδισμα με 9-2 στα πρώτα 3 λεπτά. Αυτό ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κέιναν έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο -1 (9-8 στο 4′), και με τους Ουόκαπ – Βεζένκοφ – Φαλ σε εξαιρετικές συνεργασίες, η διαφορά άνοιξε στο +7 (11-18). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 15-18, έπειτα από ένα 4-0 του Παναθηναϊκού με τον Άντριους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με γκολ-φάουλ του Μπολομπόι, ο οποίος έγραψε το 15-21 στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν με 24-23 στο 14′. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με ένα 7-0 (24-30 στο 16′). Οι «πράσινοι» ήταν ξανά εκεί για να απαντήσουν και με ένα 2/2 τρίποντα του Λι, έφεραν το ματς στην ισοπαλία (32-32 στο 18′). Εν τέλει, το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +3 (34-37).

Δυναμικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βεζένκοφ και τον Φαλ να κάνουν… πάρτι, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-44 στο 24′). Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά, δεν είχε διαδρόμους, ούτε μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα, ενώ ο Φαλ δημιούργησε πολλά προβλήματα. Η διαφορά ανέβαινε με γεωμετρική πρόοδο (42-54), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +13, 43-56.

Στο +16 άνοιξε η διαφορά στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (43-59 στο 31′), με το «Τριφύλλι» να δείχνει πως πελαγοδρομεί. Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν με σιγουριά το μεγάλο προβάδισμα, με τους Γκριγκόνις και Πονίτκα να είναι αρνητικοί συντελεστές. Η «πράσινη» άμυνα είχε καταρρεύσει, με τον Φαλ να είναι ασυναγώνιστος χαμηλά, είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας. Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, επικρατώντας επί του Παναθηναϊκού με 52-67.

To φύλλο του αγώνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Παπαπέτρου – Πουρσανίδης Γ..

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις (0/9 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).