Τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης»: Με όπλο το τρίποντο ο Ολυμπιακός, ήττα στο σουτ για Περιστέρι – Το σημερινό πρόγραμμα (24/9)

Στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» που διεξάγεται στην Κύπρο (23-24/9), ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε επί της πρωταθλήτριας Ισραήλ, Χαποέλ Χολόν με 88-77, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Πίτερς (15 πόντοι) και Λαρεντζάκη (13 πόντοι).

Το Περιστέρι αναμετρήθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα crash test που βγήκαν πολλά συμπεράσματα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απείχε ένα σουτ μακριά από τη νίκη, καθώς η ενέργεια του Δημήτρη Μωραΐτη στο φινάλε, δεν βρήκε την επιθυμητή κατάληξη, γνωρίζοντας την ήττα με 73-72.

Σήμερα, Σάββατο 24/9, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στις 18.00 τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ το Περιστέρι στις 20.30 την Χαποέλ Χολόν.

Περιστέρι – Ερυθρός Αστέρας 73-72

Καλές εντυπώσεις από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που έχασε στο νήμα από ομάδα Ευρωλίγκας. Ο ΓΣΠ επέστρεψε μάλιστα από το -14 στο 26ο λεπτό (40-54), με τον Κασελάκη να γράφει με τρίποντο το 70-72. Στο τελευταίο σουτ ο Μωραΐτης δεν βρήκε στόχο, ωστόσο μικρή σημασία έχει σε αυτή τη φάση.

Φρανσίσκο (14π), Τζούστον (11π) και Κασελάκης (10π) ήταν η τριάδα των πρώτων σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Ολυμπιακός – Χαποέλ Χολόν 88-77

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διαστήματα που ανέβαζαν πολύ την απόδοσή τους, δείχνοντας τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο οι Ισραηλινοί κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα σούταραν αρκετά καλά από το τρίποντο, έχοντας 16/42 με τους Πίτερς (15π.), Λαρεντζάκη (13π.), ΜακΚίσικ (10π.), Παπανικολάου (10π.) και Γουόκαπ (9π.) να εκτελούν με αρκετή συνέπεια.

Το τελικό αποτέλεσμα, κρίθηκε εν πολλοίς σε ένα σερί 12-0 που «έτρεξαν» οι νταμπλούχοι Ελλάδας στο τέταρτο δεκάλεπτο, πάνω στο οποίο έβαλαν τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση.