Νίκη της ΑΕΚ επί της Βερόνα

Τη νίκη με 81-78 επί της Βερόνα στο τουρνουά Trofeo d’ Abruzzo που διεξάγεται στην Ιταλία πήρε η ΑΕΚ.

Η Ένωση πέρασε έτσι στον τελικό του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τη νικήτρια του ζευγαριού Μπάγερν Μονάχου-Πέζαρο.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πίσω στο σκορ, χάνοντας 17-7 στο 8’ και 39-34 στο ημίχρονο. Η κατάσταση άρχισε να αλλάζει στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες πλέον να κοντράρονται στα ίσια και την ΑΕΚ να παίρνει τον έλεγχο στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Προηγήθηκε 79-72 στα 48’’ πριν από τη λήξη και παρότι η Ιταλική ομάδα προσπάθησε να γυρίσει το ματς και πέτυχε με πίεση σε όλο το γήπεδο να μειώσει σε 79-78 στα 13’’, οι 2/2 βολές του Φρέιζερ στα 8’’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-19, 34-39, 61-62, 81-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 5 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ, Φιλιππάκος, Περσίδης 7, Μάντσεν 10, Μαυροειδής, Παπαδάκης 12, Ουίλιαμς 17, Μίτσελ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5

Βερόνα (Ραμάλι): Σμιθ 5, Καπελέτι 11, Χόλμαν 18, Κασάνιν 2, Τζόνσον 7, Ίμπρο 2, Καντούσι 5, Ροσέλι 6, Άντερσον 18, Ούντομ 4