Αναντολού Εφές-Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-81: Στην τρίτη θέση η πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Αναντολού Εφές επικράτησε 87-81 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον μικρό τελικό του τέταρτου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 21-20. Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές και έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 38-15, για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά στο σκορ με 58-36.

Η «ομάδα του λαού» προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά στους εννέα (72-63), με το ματς να γίνεται ντέρμπι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όμως οι Τούρκοι πήραν τη νίκη χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Εγκεχάν Αρνά, ενώ από την πλευρά των Ισραηλινών, ο Ούειντ Μπόλντγουιν σημείωσε 20 πόντους και ο Τζάρελ Μάρτιν έντεκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 58-36, 72-63, 87-81