ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 65-59: Πήρε το φιλικό ντέρμπι των «Δικεφάλων» η Ένωση

Η ΑΕΚ επικράτησε 65-59 του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό του τουρνουά «Νίκος Φασούρας».

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ, στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16) και την ΑΕΚ να επιστρέφει στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (34-32).

Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση κράτησε το προβάδισμα στο σκορ και αύξησε το προβάδισμά της στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-40). Τελικά, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην νίκη 65-59, έχοντας σε καλή ημέρα τον Φρέιζερ, ο οποίος είχε 13 πόντους. Ο Μαυροειδής τον ακολούθησε στο σκοράρισμα, καθώς είχε δώδεκα πόντους. Από την πλευρά των «ασπρόμαυρων» Ο Ραίλι είχε 15 πόντους και ο Χαντς 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 10, Φρέιζερ 13, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9, Ουίλιαμς, Στρέλνιεκς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 7, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 15, Τσιακμάς 3, Χαντς 14, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 1.