Καρδίτσα-Παναθηναϊκός 89-83: Οι νεοφώτιστοι έφεραν προβληματισμούς στο «τριφύλλι»

Η Καρδίτσα κυριάρχησε και νίκησε τον Παναθηναϊκό 89-83 στο φιλικό προετοιμασίας των δυο ομάδων.

Οι νεοφώτιστοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και ανάγκασαν τους «πράσινους» να κηνυγούν το σκορ, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 22-17, ενώ στο ημίχρονο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βρέθηκε στο +6. Στην τρίτη περίοδο, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές, χωρίς αποτέλεσμα (68-63). Τελικά, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη στο κλειστό της πόλης, το οποίος έχει πλέον το όνομα του Γιάννη Μπουρούση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπέχαϊμ με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπέιτμον με 20 πόντους. Από την πλευρά των «πράσινων», ο Γκουντάιτις είχε 14 πόντους και ο Μποχωρίδης δώδεκα.