ΑΕΚ-Κλουζ 67-69: Ήττα για την Ένωση των πολλών απουσιών

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 69-67 από την Κλουζ στο πλαίσιο του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας», που διεξάγεται στο Περιστέρι.

Η Ένωση παρατάχθηκε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση χωρίς τους Αλεξάντερ Μάντσεν, Κάμερον Μακ Γκριφ, Ακίλ Μίτσελ και Δημήτρη Φλιώνη. Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Περσίδης με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Φρέιζερ με δέκα. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Σάντερς είχε 17 πόντους και ο Στιπάνοβιτς έντεκα.

Η ρουμανική ομάδα είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και η κατάσταση δεν άλλαξε τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16), όσο και στο τέλος του ημιχρόνου (41-27). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού μείωσε στο -9 (55-46) στο τέλος της τρίτης περιόδου, κατάφερε να περάσει μπροστά στο 35’ (60-57), όμως οι Ρουμάνοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη. Στο άλλο ματς του τουρνουά, το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 27-41, 46-55, 67-69

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 10, Πετρόπουλος 2, Κόνιαρης 2, Ξανθόπουλος 2, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 13, Μαυροειδής 8, Παπαδάκης 8, Γουίλιαμς 9, Στρέλνιεκς 5.

Κλουζ: Λαπουστέ, Σάντερς 17, Κουτι 7, Ροσναφσκ , Ταίλορ 4, Στιπάνοβιτς 11, Μπίρτσεβιτς 5, Κέιτ 7, Μέιντλ, Κόστε, Ρίτσαρντ 18.