Φινλανδία-Κροατία 94-86: Ο Μάρκανεν έκανε ότι ήθελε τους Κροάτες

Με τον Λάουρι Μάρκανεν σε μεγάλη ημέρα, η Φινλανδία νίκησε 94-86 την Κροατία και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Φινλανδοί κατάφεραν να πάνε το ματς στα μέτρα τους και με τον Μάρκανεν να κάνει ένα από τα καλύτερα ματς ης καριέρας του με την εθνική ομάδα πήραν την πρόκριση και θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία, με στόχο μια θέση στα ημιτελικά.

Ο αστέρας των Σκανδιναβών σημείωσε 43 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Φινλανδός παίκτης είχε επίσης εννέα ριμπάουντ, χάνοντας για ένα το double double. Στους 17 πόντους ο Σάσου Σάλιν. Από την άλλη πλευρά, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 23 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των Κροατών. Στους 17 πόντους ο Τζέλιν Σιμιθ.

Ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο

Οι Φινλανδοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο (18-10), όμως η Κροατία αντέδρασε και με ένα σερί 11-2, πήρε προβάδισμα στο σκορ (21-20). Στη δεύτερη περίοδο, οι Κροάτης ξέφυγαν με πέντε (25-20), όμως οι Φινλανδοί απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ (27-25) στο 14’. Οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι-καλάθι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λιτλ να δίνει το προβάδισμα στους Σκανδιναβούς (45-43).

Ένα σερί 10-0 ήταν αρκετό για τους Σκανδιναβούς

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Κροατία να ξεφεύγει με τέσσερις στο 24’ (56-52) και τη Φινλανδία να έχει και αυτή προβάδισμα με τέσσερις στο 27’ (61-57). Ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου σε 65-65, όμως ο Μάρκανεν με buzzer beater έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στην ομάδα του. Στην τέταρτη περίοδο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι μαζί στο σκορ έως το 35’ (77-77). Εκεί, η Φινλανδία έκανε ένα σερί 10-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86