Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Εκδικήθηκε τον «κακό της δαίμονα» και «πέταξε» για τους «8»

Η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα για 35 λεπτά, αφού η Τσεχία είχε υψώσει ένα μεγάλο τοίχος στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, μπλοκάροντας συνολικά την Εθνική. Ο Greek Freak όμως, βρήκε τους χώρους και με ολύμπια ψυχραιμία στο τέλος, έκανε το χρέος του, δίνοντας τις απαραίτητες λύσεις.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 94-88 και προκρίθηκε στους «8», περιμένοντας τη Γερμανία για μια θέση τους ημιτελικούς.

Αρχικές πεντάδες:

?? Ελλάδα: Καλάθης, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο Γ., Παπαγιάννης.
?? Τσεχία: Σατοράνσκι, Κίζλινκ, Μποχάτσικ, Κριζ, Βέσελι.

? Το ματς

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδα μας, παίρνοντας στα πρώτα 3 λεπτά ένα μικρό προβάδισμα 9 πόντων (11-2). Στη συνέχεια οι Τσέχοι αντέδρασαν και το 16-6 στο 6′, με ένα σερί 12-0, το μετέτρεψαν σε 16-18, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά κενά στην ελληνική ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες (20-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Η επίθεση ήταν πρωταγωνίστρια, με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα. Ο Βέσελι έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην Εθνική μας με 14 π. (7/9 διπ.). Στο 16′ ο Ντόρσεϊ έβαλε την «Γαλανόλευκη» σε θέση οδηγού, δίνοντας και ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-32 στο 17′). Ο Μποχάτσικ μίλησε ξανά, παίρνοντας ξανά την πρωτοκαθεδρία (36-37 στο 19′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Τσεχία μπροστά με +4 (41-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τσεχία μπήκε εξίσου δυνατά, φτάνοντας μέχρι και το +6 (41-47) που ως τότε ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά. Ο Καλάθης κρατούσε την Εθνική Ομάδα, την ώρα που το τοίχος των Τσέχων είχε μπλοκάρει τον Γιάννη. Με ένα fadeaway του MVP, η «γαλανόλευκη» πέρασε μπροστά στο σκορ (50-49 στο 24′). Η Τσεχία γύρισε το παιχνίδι σε ζώνη, με τον Χρούμπαν να πετυχαίνει τετράποντο και να βάζει ξανά την Τσεχία σε ρόλο οδηγού (53-56 στο 27′). Ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να δώσει λύσεις (58-60 στο 28′), με το ημίχρονο, όμως, να κλείνει με την Τσεχία στο +4 (63-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη. Ο Παπαπέτρου μετατράπηκε σε πρόσωπο – κλειδί, ειδικά αμυντικά, ενώ το σύνολο του Ιτούδη βρήκε διαδρόμους, παίρνοντας μια πρώτη μικρή «ανάσα» με +5 (75-70 στο 34′). Ο Λαρεντζάκης έδωσε μεγάλες λύσεις, ανοίγοντας την ψαλίδα στο +8 (78-70 στο 35′). Οι Τσέχοι δεν τα παρατούσαν με τον Μπάλβιν να δίνει λύσεις, αλλά ο Γιάννης εκτελεστικά και δημιουργικά είχε ανεβάσει ρυθμούς. Η Γαλανόλευκη έφτασε μέχρι και το +10 (88-78 στο 38′). Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ με γκολ-φάουλ του Βέσελι μείωσε 5 (88-83 στο 29′), με τον Αντετοκούνμπο να βάζει τη «σφραγίδα» του, «τελειώνοντας» με τρίποντο τους Τσέχους, στέλνοντας την Ελλάδα στους «8» της Ευρώπης. Τελικό αποτέλεσμα στο Βερολίνο: Ελλάδα – Τσεχία 94-88.