Φινλανδία-Ολλανδία 88-67: Εύκολη νίκη για τους Σκανδιναβούς

Η Φινλανδία δε δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ολλανδία την οποία νίκησε 88-67.

Οι Σκανδιναβοί έφτασαν τις τρεις νίκες και θα περιμένει τα υπόλοιπα αποτέλεσμα του ομίλου της, προκειμένου να δει που θα τερματίσει και ποιος θα είναι αντίπαλός της στη φάση των «16». Κορυφαίος για τη Φινλανδία ήταν ο Λάουρι Μάρκανεν με 22 πόντους, ενώ ο Σον Χαφ σημείωσε 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ σημείωσε 21 πόντους για τους «οράνιε».

Η Φινλανδία επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της στο παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει 15 πόντους από την πρώτη κιόλας περίοδο (26-11). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Φινλανδία να κρατάει το προβάδισμά της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +17 (48-31).

Η Ολλανδία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να βάλει προβληματισμούς στους αντιπάλους και στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων φάνηκε ακόμα περισσότερο, με τη Φινλανδία να πηγαίνει στο +27 (76-49). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους Σκανδιναβούς να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη (88-67).

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 48-31, 76-49, 88-67