Τουρκία – Ισπανία 69-72: Επική… ματσάρα και Ισπανική πρωτιά

Σε μια… ματσάρα με όλη τη σημασία της λέξης, η Ισπανία κέρδισε την Τουρκία με 69-72, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του ομίλου της. Έτσι, η παρέα του Σέρτζιο Σκαριόλο «κλείνει» εισιτήρια για Βερολίνο σαν πρώτη και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στη φάση των «16».

? Το παιχνίδι

Άστοχο ήταν το ξεκίνημα και των δύο ομάδων, επιχειρώντας να απειλήσουν έξω από τη γραμμή των 6.75, χωρίς επιτυχία. Οι Ισπανοί με τον Ουίλι Ερναγκόμεθ, ο οποίος μέτρησε 9 συνεχόμενος πόντους, ενώ η Τουρκία προσπάθησε να στοχεύσει τον Σενγκούν στο χαμηλό ποστ (11-9 στο 8′). Ο Οσμάν με συνεχόμενα τρίποντα 3/5, έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους, δίνοντας ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σενγκούν έδινε σημαντικές λύσεις στο «ζωγραφιστό», διατηρώντας οι Τούρκοι ένα μικρό προβάδισμα. Οι Ισπανοί αντέδρασαν με τους Χουάντσο (8π) και Σάιθ (4π). Από το 16′ και έπειτα, η Τουρκία έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ ο Λάρκιν είχε τεθεί εκτός παιχνιδιού. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ισπανία μπροστά, έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (34-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Ο Κορκμάζ αφυπνίστηκε και από εκεί που ήταν άφαντος, έγινε σοβαρός παράγοντας του παιχνιδιού (11π., 2/5 2π., 2/5 2π.), βάζοντας την Τουρκία μπροστά (45-43 στο 25′). Στο 29′ με καλάθι του Γκαρούμπα η Ισπανοί προσπέρασαν με +4 (50-54), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με ισπανικό +6 (50-56).

Η Τουρκία μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0, μετατρέποντας το 50-56 σε 59-56 στο 34′. Οι Ισπανία φυσικά και δεν έμεινε χωρίς αντίδραση, με τους Ουίλι και Μπράουν να φτάνουν το παιχνίδι στο «Χ» στο 35′ (59-59). Μάλιστα οι Ισπανοί πέρασαν και μπροστά στο ίδιο λεπτό, με τρίποντο του Πάρα (59-62). Στη συνέχεια υπήρξε συνεχείς εναλλαγή του σκορ, αλλά οι Ισπανοί εκμεταλλευόμενοι την τεχνική ποινή του Κορκμάζ πήγαν στο +4 (65-69 στο 39′), αλλά με το γκολ – φάουλ του Οσμάν, το σκορ πήγε στο 68-69, ”45 πριν το φινάλε. Οι Τούρκοι στο φινάλε έκαναν μια επική γκάφα, αφού ο Λάρκιν έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του. Οι Ισπανοί πήραν την κατοχή και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την τελική τους επικράτηση με 69-72.