Λιθουανία-Βοσνία 87-70: «Περίπατος» πριν τον τελικό με την Ισπανία

Η Λιθουανία νίκησε 87-70 τη Βοσνία και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στη φάση των «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 16 πόντους και 4/6 σουτ τριών πόντων, ενώ τον ακολούθησαν οι Ίγκανς Μπραζντέικις, Γιόνας Βαλαντσιούνας και Άρνας Μπουτκεβίτσιους με 13. Από την πλευρά των Βόσνιων, ο Ντζανάν Μούσα είχε 22 πόντους και ο Γιουσούφ Νούρκιτς 15.

Η Λιθουανία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με επτά πόντους στο έκτο λεπτό (20-13), όμως οι Βόσνιοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λιθουανία έμοιαζε αγχωμένη, όμως οι Βαλαντσιούνας και Σαμπόνις πήραν την ομάδα τους στις πλάτες τους και της έδωσαν διαφορά δέκα πόντων στο 18’ (49-39). Στο 19’ η διαφορά έφτασε και στο +15 (56-41), για να κλείσει το ημίχρονο στο 56-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λιθουανοί θέλησαν να καθαρίσουν το ματς και έφτασαν τη διαφορά στο +21 στο 26’ (69-48). Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να μειώσουν και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Λιθουανία μπροστά στο σκορ με 75-59. Η τέταρτη περίοδος είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να βρίσκονται πάντα κοντά στους 20 πόντους και τελικά το ματς να λήγει με νίκη των Λιθουανών 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 56-42, 75-59, 87-70