Ουκρανία-Ιταλία 84-73: Φοβεροί Ουκρανοί, ντέρμπι κορυφής με την Ελλάδα την Τρίτη

Μία εξαιρετική Ουκρανία, «πάγωσε» το Φόρουμ του Μιλάνου, υποχρεώνοντας τους οικοδεσπότες στη δεύτερή τους ήττα ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του Μπαγκάτσκις ετοιμάζεται για «τελικό» πρωτιάς με την εθνική ομάδα της Ελλάδας.

Μεγάλη αντεπίθεση της Ουκρανίας στο δεύτερο μισό, όπου «κλείδωσε» τους Ιταλούς στην άμυνα, κρατώντας τους στους 31 πόντους σε 20 λεπτά, την ίδια ώρα που στην επίθεση χτυπούσε ανελέητα μέσα στη ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 8 (13-21) στο πρώτο δεκάλεπτο, με 10 στη συνέχεια (26-36) ελέγχοντας γενικά τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας στο καλό τους διάστημα, αφού πήγαν στο ημίχρονο μόλις στο +4 (38-42).

Η μάχη φούντωσε στη συνέχεια, με τους Ουκρανούς να μην αφήνουν ξανά την ομάδα του Ποτσέκο να ξεφύγει στο σκορ, ισοφαρίζοντας αρκετές φορές το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να περνούν μπροστά. Αυτό συνέβη για πρώτη φορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (59-57) και από εκείνο το σημείο και μετά, η Ουκρανία δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με επιμέρους σκορ 27-16 στα τελευταία δέκα λεπτά, η Ουκρανία όχι απλά άντεξε στην αντεπίθεση των Ιταλών αλλά αύξανε τη διαφορά της κάθε φορά που η «σκουάντρα ατζούρα» πλησίαζε.

Ο Μικάιλιουκ με 25 πόντους οδήγησε την ομάδα του στο σκοράρισμα, ενώ από 17 πόντους έκαστος πρόσθεσαν οι Σάνον και Τκατσένκο για την Ουκρανία που κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (41-32) ενώ σούταρε με 41% στο τρίποντο (7/17). Πολονάρα (17π) και Φοντέκιο (14π) ξεχώρισαν από την Ιταλία με τους δύο μαζί ωστόσο, να έχουν 11/24 σουτ.

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 57-57, 84-73