Μαυροβούνιο-Ισπανία 65-82: Πρόκριση και πρωτιά απέναντι στην Τουρκία πλέον για τους Ισπανούς

Παίζοντας εξαιρετικά για ένα ημίχρονο, η Ισπανία χρειάστηκε απλά να διαχειριστεί το μεγάλο της προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στο Μαυροβούνιο για να φτάσει άνετα στην τρίτη της νίκη στον πρώτο όμιλο.

Με το 3-1 πλέον, η «φούρια ρόχα» εξασφάλισε την παρουσία της στο Βερολίνο και την Πέμπτη θα παίξει με την Τουρκία για την πρωτιά του γκρουπ. Στο 2-2 το Μαυροβούνιο που θα τα παίξει όλα για όλα με τη γηπεδούχο Γεωργία (1-2).

Οι Ισπανοί μπήκαν αγριεμένοι στο παιχνίδι και φρόντισαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους από νωρίς (17-27) στο 10’, συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο. Η ένταση των παικτών του Σκαριόλο τους έφερε στο +22 στο ημίχρονο (31-53) με τους Μαυροβούνιους πια να είναι σε πολύ δύσκολη θέση και ψυχολογικά.

Κάτι που αποτυπώθηκε και στη συνέχεια, αφού η Ισπανία ξέφυγε μέχρι και με 27 πόντους (35-62) κάνοντας όχι μόνο διαχείριση του προβαδίσματος αλλά και επίδειξη δύναμης. Το τελικό 65-82 έφερε τη σφραγίδα των Μπριθουέλα (18π), Γουίλι Ερνανγκόμεθ (14π, 13ρ) με τους Ίβηρες να σουτάρουν με 44% από το τρίποντο (11/25).

Ο Μιχάιλοβιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Μαυροβουνίου.

Δεκάλεπτα: 17-27, 31-53, 48-67, 65-82