Τσεχία-Ολλανδία 88-80: Έκαναν τα εύκολα – δύσκολα

Η Τσεχία νίκησε 88-80 τους Ολλανδούς, σε ένα ματς που θα μπορούσε να έχει κερδίσει ευκολότερα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιαν Βέσελι με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Μάρτιν Πετέρκα με 20 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Γιανίκ Φράνκε σημείωσε 22 πόντους, ενώ στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ, για τους Ολλανδους. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Τσέχων μετά από τρία ματς, ενώ οι Ολλανδοί γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα ματς.

Οι Τσέχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με δέκα πόντους διαφορά (24-14). Η Ολλανδία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και το πρώτο ημίχρονο βρέθηκε στο +23. Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι «οράνιε» κατάφεραν να τρέξουν ένα επί μέρους σκορ 30-16 και μείωσαν τη διαφορά στους εννέα πόντους. Στην τέταρτη περίοδο, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους Ολλανδους να πλησιάζουν στο σκορ, όμως οι Τσέχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50-27, 66-57, 88-80