Πολωνία-Ισραήλ 85-76: Γερά στο κόλπο της πρόκρισης οι Πολωνοί (vid)

Με την τριάδα των Σλότερ, Πονίτκα και Μπαλτσερόφσκι να ηγείται, η Πολωνία πήρε τη δεύτερη νίκη της στον τέταρτο όμιλο, πιάνοντας τους Ισραηλινούς στο 2-1 και αφήνοντάς τους πίσω σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τον απόλυτο έλεγχο είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι Πολωνοί, αφού με το «καλησπέρα» προηγήθηκαν 23-14 και όρισαν τον ρυθμό του αγώνα. Η διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-25) βρήκε απάντηση από το Ισραήλ που πλησίασε στο καλάθι (35-33) με τους Πολωνούς όμως να πηγαίνουν με +6 στα αποδυτήρια (39-33).

Η άμυνα των Ισραηλινών είχε πολλά προβλήματα, απόδειξη οι 29 πόντοι που δέχθηκαν στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά κάποια στιγμή να φτάνει στους 14 (61-47). Η τελευταία αντίδραση της ομάδας του Γκάι Γκούντες την έφερε στο -5 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο το 10-0 των Πολωνών σε εκείνο το σημείο τελείωσε μια για πάντα τις σκέψεις για κάποιο άλλο αποτέλεσμα.

Φοβερή η τριάδα των Πολωνών, με τον Σλότερ να έχει 24 πόντους με 6/11 τρίποντα και 5 ασίστ, τον Μπαλτσερόφσκι να προσθέτει 17 πόντους και τον Πονίτκα να κινείται στα όρια του τριπλ νταμπλ με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Πολύ χαμηλά έμεινε ο Αβντίγια με 3 πόντους και 1/6 σουτ, με τους Ζούσμαν (18π) και Μάνταρ (17π) να τραβάνε το σκοράρισμα.

Στο 2-1 και οι δύο ομάδες με τους Πολωνούς όμως να υπερισχύουν λόγω της σημερινή τους νίκης.

Δεκάλεπτα: 23-16, 39-33, 68-56, 85-76