Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81-91: Ενας Βεζένκοβ δεν έφτανε (vid)

Παρά την μέγιστη προσπάθεια που κατέβαλε Βουλγαρία, η οποία είχε σε τρομερή ημέρα τον Σάσα Βεζένκοβ, δεν τα κατάφερε κόντρα στο Μαυροβούνιο και γνώρισε την ήττα με 91-81.

Ακόμη ένα βήμα πρόκρισης έκανε το Μαυροβούνιο, καθώς επικράτησε με 91-81 της Βουλγαρίας για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Στο 2-1 το ρεκόρ του Μαυροβουνίου, στο 0-3 των Βούλγαρων.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές της Βουλγαρίας στην αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού πήρε από το χέρι την ομάδα του στις δύο πρώτες περιόδους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας 17 πόντους με 3/4 τρίποντα και 4/6 δίποντα, βάζοντας τους Βούλγαρους μπροστά στο σκορ με 46-45. Ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 26 πόντους με 10/15 σουτ (5/8 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ, με τον Αντρέι Ιβάνοβ να προσθέτει 17 πόντους.

«Καυτός» Βεζένκοβ με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο

Βέβαια, οι προσπάθειες του Βεζένκοβ δεν αποδείχθηκαν αρκετές, καθώς οι Μαυροβούνιοι στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν τη νίκη.  Στην τρίτη περίοδο μπήκαν με φόρα στο παρκέ και χάρη σε ένα σερί 12-0 ξέφυγαν στο σκορ με 46-57, κρατώντας τους Βούλγαρους για 5.5 λεπτά χωρίς καλάθι. Ετσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-67 για το Μαυροβούνιο. περίοδο προηγούμενοι με 58-67. Στην τελευταία περίοδο η Βουλγαρία κατέβαλε κάθε προσπάθεια για να μειώσει στο σκορ, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν μέχρι τέλος το προβάδισμα.

Για το Μαυροβούνιο, ο Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς ήταν ο κορυφαίος μιας και σημείωσε 23 πόντους, με τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Ιγκόρ Ντρόμπνιακ να προσθέτουν από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91