Σλοβενία-Βοσνία 93-97: πρώτη ήττα για τους πρωταθλητές

Η Βοσνία ανάγκασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία στην πρώτη της ήττα στο φετινό ευρωμπάσκετ και έβαλε «φωτιά» στον Β’ Όμιλο.

Οι δύο ομάδες έχουν από πέντε βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο και αήττητη Γερμανία, η οποία νωρίτερα είχε νικήσει δύσκολα τη Λιθουανία με 109-107. Για τους νικητές ο Ρόμπερτσον πέτυχε 23 πόντους και ο Μούσα πρόσθεσε άλλους 22, ενώ μεγάλο ρόλο στην επιτυχία τους έπαιξε η ευστοχία στα τρίποντα (15/30 50%) και στις βολές (16/17 94%).

Οι πρωταθλητές είχαν πάντα απάντηση

Τη χαλαρή άμυνα της Σλοβενίας τιμώρησε η Βοσνία στις αρχές του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, αλλά στο τέλος με επί μέρους σκορ 11-2 το σύνολο του Σέκουλιτς πήρε αέρα οκτώ πόντων. Το καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς, από ασίστ του αδελφού του Γκόραν διαμόρφωσε το 32-26.

Ο Ντόντσιτς σε προσπάθεια του

Μέχρι τους οκτώ πόντους (40-32) έφτασε η διαφορά για τους πρωταθλητές, ωστόσο το σύνολο του Μπεκίρ με 9-0 σερί έφτασε στην ανατροπή αρχικά με 40-41 και στη συνέχεια με 42-44. Ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε την ομάδα του να κάνει το 50-44 και να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο στο +3 (52-49).

Άντεξε και πανηγύρισε

Η Βοσνία μπήκε το ίδιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όπως είχε πράξει και στην έναρξη του αγώνα μετατρέποντας το 52-49 σε 54-58. Η Σλοβενία απάντησε και με δικό της σερί 9-0 κατάφερε να πάρει εκ νέου την πρωτοπορία (63-58). Οι άμυνες είχαν χαλαρώσει, τα τρίποντα έπεφταν βροχή και η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη λιγότερη δυνατή διαφορά (73-72).

Φάση από το παιχνίδι Βοσνία-Σλοβενία

Στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου είχε επιτευχθεί ένα τρίποντο από τη Βοσνία και ένα καλάθι του Ντράγκιτς για το 75-75. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 37’ του αγώνα, όταν και η παρέα του Μούσα πήρε διαφορά πέντε πόντων (86-91). Ο Λούκα Ντόντσιτς προσπάθησε να γυρίσει το ματς, όμως δεν τα κατάφερε. Η Βοσνία άντεξε και έφτασε στη νίκη με 97-93.

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 52, 49, 73-72, 93-97