Ολλανδία-Ισραήλ 67-74: O Αβντίγια γύρισε το ματς (vid)

Το Ισραήλ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό Eurobasket, μετά το 74-67 επί της Ολλανδίας.

Οι «οράνιε» έβαλαν δύσκολα στους Ισραηλινούς από την αρχή του αγώνα. Η πρώτη περίοδος έληξε 18-18, ενώ στη δεύτερη η Ολλανδία κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια στο +8 (40-32).

Οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (51-50) στο τέλος της. Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Ντένι Αβντίγια, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 74-67.

Ο Ισραηλινός παίκτης τελείωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Γιαμ Μαντάρ με 14. Από την πλευρά των Ολλανδών ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ είχε δώδεκα πόντους και ο Τσάρλον Κλουφ έντεκα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-74