Ισπανία-Βέλγιο 73-83: Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Eurobasket

Το Βέλγιο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε 83-73 την Ισπανία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Α’ ομίλου.

Οι Βέλγοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και παρά το 7-3 της Ισπανίας στα πρώτα λεπτά, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ 15-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Ισπανοί αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με ένα εντυπωσιακό 15-0 έκανε το 26-17. Οι Βέλγοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και οι «φούριας ρόχας» πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (33-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνα ήταν ντέρμπι. Το Βέλγιο ξέφυγε ακόμα και με έξι πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως η Ισπανία έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (57-54). Στην τέταρτη περίοδο, οι Βέλγοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και παρά το προβάδισμα των Ισπανών στο 38’ με 71-68, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 13-2 και να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Βέλγους ήταν ο Εμάνουελ Λεκόμτ με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Πιέρ Αντουάν Ζιλέ με 14. Για τους Ισπανούς, ο Ουίλι Χερνάνγκομεζ είχε 18 πόντους και οι Λορέντζο Μπράουν και Χουάντσο Χερνάνγκομεζ από έντεκα. Αυτή ήταν ήταν η πρώτη ήττα των Ισπανών σε τρία ματς (2-1), ενώ οι Βέλγοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους (2-1).

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83