Λιθουανία-Γαλλία 73-77: Πάτησε γκάζι στο τέλος

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Γαλλία, η οποία νίκησε τη Λιθουανία με 77-73 για τη 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Eurobasket

Οι «Τρικολόρε» ανέβασαν την απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο και έτσι έφτασαν στην επιτυχία, αν και η Λιθουανία προσπάθησε λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης να «κλέψει» τη νίκη.

Τα ηνία στη Λιθουανία

Ο Γκριγκόνις ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους Γάλλους, οι οποίοι έδειχναν να έχουν διάθεση μόνο επιθετικά. Ο αγώνας είχε ξέφρενο ρυθμό, καθώς και οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους να τρέξουν. Το σύνολο του Κολέ ισοφάρισε σε 31-31 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και αυτή ήταν η τελευταία φορά στο πρώτο μέρος που δεν βρέθηκαν σε θέση κυνηγού του σκορ. Το 35-31 των Λιθουανών έγινε 41-40 στο ημίχρονο, χάρη στο καλάθι του Γκομπέρ.

Είχε απάντηση…

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ένα σερί 6-0 των Λιθουανών, τους έστειλε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (56-50). Αυτό δεν φάνηκε ικανό για να τους δώσει την πρώτη νίκη στο φετινό Eurobasket. Το 60-54 έγινε 60-60 και κάπου εκεί οι «Τρικολόρε» πήραν τα ηνία.

Με τον Σαμπόνις σε κακή βραδιά η Λιθουανία δεν θα μπορούσε να είχε κάνει την υπέρβαση και να «κλέψει» τη νίκη. Αρκέστηκε να φτάσει στο καλάθι (74-72) 14 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης (77-73).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77