Άνετη νίκη για τη Κροατία με 86-55 ενάντια στην Μεγάλη Βρετανία

Ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Κροατία, προκειμένου να της δώσει τη νίκη απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία (86-65) για το EuroBasket 2022 και την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε καλά το ματς και έδειξε ικανή να προβληματίσει την Κροατία. Με τον Μάιλς Χέσον (16 πόντοι στην ανάπαυλα) σε πρωταγωνιστικό ρόλο, η ομάδα του Νέιθαν Ρέινκινγκ έμεινε κοντά μέχρι το ημίχρονο (31-37), αλλά από εκεί και πέρα δεν άντεξε παραπάνω.

Η απογείωση της Κροατίας, που έπαιξε με τις πραγματικές δυνατότητές της , ήταν καθοριστική. Οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο, όπου σημείωσαν 35 πόντους με 10/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/10 βολές, μετατρέποντας σε περίπατο ένα παιχνίδι που για είκοσι λεπτά ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Ο Ντόμινικ Μάβρα έδωσε ενέργεια, ο Ίβιτσα Ζούμπατς τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι η Κροατία έκανε δικό της το παιχνίδι από το 30ό λεπτό (40-72) και μετά έκανε μια μικρή . συντήρηση δυνάμεων.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-37, 40-72, 65-86.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι – Γουίλιαμς 2, Κλαρκ (0/5 σουτ), Χέσον 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόκφορντ, Νέλσον 9 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ολασένι 10, Σόκο 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βαν Όστρουμ 2, Γουίτλ 6 (5 ριμπάουντ), Γουίλαμ 14 (3).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 15 (3/6 τρίποντα), Γκνίντιτς 5 (1), Χεζόνια 13 (4/12 σουτ, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Μάτκοβιτς 4, Μάβρα 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πέρκοβιτς 3 (1), Πρκάτσιν, Ράμλιακ, Σάριτς 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σιμόν 2, Σμιθ 3 (6 ασίστ), Ζούμπατς 15 (6/6 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ).