Ουκρανία-Μεγάλη Βρετανία 90-61: Παράσταση για ένα ρόλο

Η Ουκρανία μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Μεγάλη Βρετανία σε έναν υγιεινό περίπατο, καθώς επικράτησε 90-61.

Οι Ουκρανοί μπήκαν από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά δώδεκα πόντων στο 6’ (20-8), όμως τελικά οι Βρετανοί κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (22-17), στο φινάλε της πρώτης αναμέτρησης.

Οι θεωρητικά γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους έντεκα πόντους (33-22), για να κλείσει το σκορ στο ημίχρονο στο 42-32.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ουκρανία κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και με έφτασε τη διαφορά στους 22 πόντους, στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-44). Η τέταρτη περίοδο μετατράπηκε σε παράταση για ένα ρόλο, με την Ουκρανία να φτάνει άνετα στην πρώτη της νίκη (90-61).

Πρώτος σκόρερ της Ουκρανίας ήταν ο Σβιάτοσλαβ Μιχάιλιουκ με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Άλεξ Λεν με 13 πόντους. Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ των Βρετανών ήταν ο Λουκ Νέλσον με 16 πόντους, ενώ οι Μάιλς Χέσον και Κάμπριελ Ολασένι είχαν από δέκα πόντους.