Eurobasket 2022: Πήρε το “θρίλερ” η Τουρκία

Η Τουρκία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Μαυροβουνίου με 72-68, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Στη δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να γυρίσουν τη ροή του αγώνα με με τον Μαχμούτογλου να σημειώνει δυο σερί τρίποντα και να κόβει τη φόρα των Μαυροβουνίων. Η ομάδα του Αταμάν έκανε ένα σερί 15-2 και πήγε μπροστά στο ημίχρονο με 41-31.

Στο δεύτερο μέρος, το Μαυροβούνιο κατάφεραν περάσουν μπροστά στο σκορ με 47-44 με τους Πέρι και Ντούμπλιεβιτς να σηκώνουν στις πλάτες τους την ομάδα τους. Οι Λάρκιν και Οσμάν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα της Τουρκίας, αν και η διαφορά έπεσε στο τέλος της τρίτης περιόδου στους δυο πόντους (53-51). Στην τέταρτη περίοδο το ματς έγινε θρίλερ. Ο Ντούμπλιεβιτς έβαλε μπροστά το Μαυροβούνιο με πέντε (66-61) στο 36’, όμως ο Μαχμούτογλου ευστόχησε έξω από τη γραμμή των τριών πόντων και ο Κορμάζ κράτησε “ζωντανή” την Τουρκία στις τελευταίες φάσεις και στο φινάλε του αγώνα ευστόχησε σε τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68