«Λύγισαν» στο β’ οι Κορασίδες

Αποκλεισμό στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Κ16 γνώρισε η εθνική Κορασίδων από την Ισπανία, χάνοντας 74-50 στο νοκ άουτ ματς.

Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο 20λεπτό, αφού παρά τα «φτωχά» σε σκορ πρώτα 10 λεπτά (15-9) απάντησαν με επιμέρους 20-15 στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας μόλις έναν πόντο πίσω στα αποδυτήρια (30-29).

Το σκηνικό άλλαξε στο β’ μέρος, αφού τα επιθετικά προβλήματα επέστρεψαν, την ίδια ώρα που οι Ισπανίδες έβρισκαν εύκολα τον δρόμο για το καλάθι μας. Το 52-38 του 30’ έφερε σε δύσκολη θέση τα κορίτσια της εθνικής που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της «φούρια ρόχα» στη συνέχεια, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 74-50. Πλέον απομένουν οι αγώνες πλασαρίσματος με έπαθλο την 5η θέση.

Η Λυδία Χατήρα ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελλάδας και μοναδική διψήφια με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από 8 πόντους πρόσθεσαν οι Στολίγκα, Παρασκευοπούλου και Χολοπούλου.