Ευρωμπάσκετ Κ16: Ήττα και τέταρτη θέση για την Ελλάδα

Την ήττα με 65-46 από τη Γαλλία στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ Κ16 γνώρισε η Εθνική ομάδα, μένοντας έτσι στην τέταρτη θέση.

Τα παιδιά του Βαγγέλη Ζιάγκου έκαναν σπουδαία προσπάθεια με τη συνολική τους εικόνα σε όλο το τουρνουά να αφήνει ελπίδες για το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ. Σε μία περίοδο μάλιστα που φαίνεται να υπάρχει… «ξηρασία» στις μικρές ηλικίες και στα νέα ταλέντα που έρχονται από πίσω.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πιο δυναμικά από τους αντιπάλους της και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη 26-17 στο 10’. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην πορεία με τους Γάλλους να μας μπλοκάρουν με την άμυνά του και κάνοντας επιμέρους 17-3 πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε ουσιαστικά η έκβαση του αγώνα αφού παρά την προσπάθεια των Ελλήνων να μείνουν κοντά στο σκορ, οι Γάλλοι έβρισκαν συνεχώς λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα το 54-34 της τρίτης περιόδου που σήμανε και την πρόωρη λήξη του ματς.