Ευρωμπάσκετ Κ16: Άνετη νίκη επί της Δανίας η Εθνική Κορασίδων

Μία μέρα μετά τη δύσκολη πρεμιέρα και τη «βαριά» ήττα από τη Γαλλία, η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε με 67-50 της Δανίας.

Τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη, χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να ξεπεράσουν το χθεσινό ματς, χάνοντας 28-25 στην ανάπαυλα.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο μισό αφού η ελληνική άμυνα ανέλαβε να κάνει τη δουλειά. Κρατώντας τις Δανές στους 22 πόντους σε όλο το δεύτερο μισό, οι Ελληνίδες βρήκαν παράλληλα τις λύσεις και στην επίθεση, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενες 46-39.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε τον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια και με την άμυνα στην ίδια ένταση έφτασε με άνεση στο τελικό 67-50. Πρώτη σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Παναγιώτα Στολίγκα με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, με την Αγγελική Ζιάκα να προσθέσει 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Την Κυριακή στις 16:00 η εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία.