Ελλάδα-Ισπανία 86-70: Επίδειξη δύναμης από την “επίσημη αγαπημένη”

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο δείγμα της Εθνικής Ελλάδος, στο φιλικό με την Ισπανία, την οποία νίκησε 86-70, στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα επέβαλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό της και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε στο +20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ελληνική ομάδα να κυριαρχεί, να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +21 και τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +15 (50-35). Στο δεύτερο μέρος, οι Ισπανοί αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους έξι πόντους, στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι η αιχμή του δόρατος αποκατάστησε τη διαφορά και τελικά έφτασε στη νίκη 86-70.

Οι περίοδοι: 31-13, 50-35, 63-57, 86-70

Οι πόντοι:

Ελλάδα: Ντόρσεϊ 11, Λαρεντζάκης 3, Δ. Αγραβάνης 9, Καλάθης 7, Π. Καλαϊτζάκης 4, Μποχωρίδης 2, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 2, Γ. Αντετοκούνμπο 31, Κ. Αντετοκούνμπο 7, Κασελάκης 2, Θ. Αντετοκούνμπο 3

Ισπανία: Σαντιάγκο 2, Μπράουν 7, Πραντίγια 10, Ρ. Φερνάντες 3, Λόπεθ-Αροστεγούι 4, Χ. Φερνάντες 3, Μπιρζουέλα 8, Κολόμ 3, Σάιθ 8, Γκεουέρ 15, Σίμα 3, Χερνάνγκομεζ 4