Εθνική Εφήβων: Ήττα από την Ιταλία και εκτός προημιτελικών

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε 64-55 από την Ιταλία και έμεινε εκτός προημιτελικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο (16-16), όμως στο δεύτερο οι Ιταλοί πήραν τα ηνία του αγώνα και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια με 33-25. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-33) και τελικά να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με 64-55. Πλέον, η ελληνική ομάδα θα περιμένει τον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία-Βόρεια Μακεδονία, για να δει τον αντίπαλό της στους αγώνες κατάταξης.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 4, Κορκόντζελος 13 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Λαγός 6 (5 ριμπ.), Πλώτας 6, Σπρίντζιος 9 (5 ριμπ.), Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης, Ζούγρης 8 (10 ριμπ.), Δήμου 6 (2/3 τριπ.).

Διαιτητές: Μπισουέλ (Γαλλία), Μπακί (Τουρκία), Πίπαν (Σλοβενία).